Хто позбавляє новосанжарців соціальної допомоги?

Версія для друкуВерсія для друку

Всі дорослі жителі нашого району добре знають, що коли людина починає самостійне життя окремо від батьків, матеріальна частина цього життя терпить значні зміни – ви вже не можете харчуватися і проживати за рахунок рідних, а свої кошти витрачати виключно на розваги, одяг, прикраси та інші, не першочергові потреби. Коли у вас з’являється родина і власне житло, а в ньому холодно і голодно, то ви не будете викладати двір дорогою бруківкою і облаштовувати його клумбами з вартісними квітами. В першу чергу ви нагодуєте і одягнете сім’ю, зробите будинок теплим і затишним, а вже потім, якщо залишаться кошти, витрачатимете їх на оздоблення подвір’я. Якщо ж коштів не залишиться, то ви, як зразковий господар і голова сім’ї, їх заробите. Чи не так?
Те ж саме відбувається і з громадами, які ідуть у вільне плавання. З одного боку вони отримують кошти, які заробляють, у своє абсолютне володіння і розпоряджання, без необхідності ділитися і радитися з районом, областю і державою, з іншого – беруть повну відповідальність за належне забезпечення та розвиток інфраструктури і ключових галузей (освіта, медицина, соціальний захист і т.д.)
Наші новостворені громади по різному вирішують ці питання. Хто бере у свою власність школи, дитсадки, ФАПи, клуби, хто поки що перераховує кошти району, аби заклади фінансувалися з районного бюджету по вже звичній схемі, а хто планує очистку водойм, закупівлю подарунків і фейерверків на свята, фарбування парканів та створення нових місць відпочинку у той час, коли в громаді під загрозою опинилися ключові галузі - освітня та соціальна.
Вже кілька місяців керівництво району намагається донести до керівництва однієї громади те, що бюджет розвитку може й почекати, наприклад, півроку, коли за результатами півріччя з’являться кошти від перевиконання бюджету ОТГ, які можна буде використати на непершочергові заходи.  У той час коли учні та вчителі, а також незахищені верстви населення не можуть чекати.
Саме задля вирішення цих нагальних питань минулого тижня відбулася чергова зустріч голови райдержадміністрації Сергія Бульбахи з керівництвом Новосанжарської громади та представниками районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).  Обговорювали питання фінансування цієї установи.
Для тих, хто ще не користувався послугами територіального центру хочу повідомити, що діяльність даної установи направлена на виявлення та надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги за місцем проживання. У структурі терцентру діють 3 відділення – відділення соціальної допомоги вдома (відвідування одиноких громадян, які нездатні самостійно себе обслуговувати і потребують сторонньої допомоги в домашніх умовах, надання їм різноманітних побутових та соціальних послуг), відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги (надає послуги перукаря, швачки, взуттєвика, часткового ремонту осель, має пункт прокату милиць, ходунків та інвалідних візків),  відділення денного перебування (медична, реабілітаційна та психологічна допомога особам похилого віку та людям з інвалідністю, створення клубів за інтересами і організація їх дозвілля й відпочинку). Протягом 2017 року послуги територіального центру отримали 3032 особи, з них 670 – обслуговувалися вдома, 1723 у відділенні денного перебування, 639 скористалися адресною та натуральною допомогою. Слід зауважити, що переважна більшість осіб, що отримують послуги відділення денного перебування є жителями Новосанжарської ОТГ.
Загальна потреба територіального центру у коштах на 2018 рік становить 8 млн. 700 тис. грн. Розрахунки щодо фінансування громадами послуг терцентру проводилися пропорційно кількості громадян, що знаходяться на обслуговуванні. Таким чином Драбинівська та Нехворощанська ОТГ профінансували заклад у розмірі 100% від потреби на перше півріччя з подальшим перерахуванням коштів у ІІ півріччі, Руденківською та Малоперещепинською громадами профінансувано 100% потреби на весь рік і тільки Новосанжарська ОТГ спромоглася виділити лише 50% від річної потреби. 
Проблема в тому, що через недофінансування терцентру Новосанжарською ОТГ діяльність цього закладу опинилася під загрозою. При потребі 2 млн. 635 тис. грн. місцеві депутати за поданням виконкому погодилися виділити тільки половину вказаної суми, а це 1 млн. 317 тис. грн. Після тривалих перемовин заступник голови громади Вадим Россоха повідомив, що селищна рада згодна розглянути питання щодо надання додаткових 500 тис. грн., але дефіцит потреби при цьому все одно складає понад 800 тис. грн. Що це означає? Це означає, що кількість послуг, що надаються терцентром жителям Новосанжарської громади, доведеться скоротити, або ж скоротити чисельність персоналу установи, що знову ж таки призведе до скорочення кількості послуг. При цьому, на розвиток громади (як говорилося вище, це очистка водойм, закупівля подарунків і фейерверків на свята, будівництво дитячих майданчиків, створення нових місць відпочинку, поточний ремонт доріг) в 2018 році депутатами селищної ради виділено близько 6 млн. грн. До слова, ці кошти, у вигляді перевиконання бюджету, можуть з’явитися у громади вже у другому півріччі і проведення вище перерахованих заходів відбудеться без завдання шкоди ключовим потребам людей.
Попереджаючи питання деяких читачів, хочу нагадати, що районна влада вже не може надавати достатню фінансову допомогу закладам через відсутність коштів, адже левова частка районного бюджету відійшла новоствореним громадам, в районі ж залишилося лише 10% від того, що було в минулому році. Але, доки не об’єднаюся усі громади, райдержадміністрація існуватиме, працюватиме і намагатиметься допомогти всім, хто цього потребує.
На сьогоднішній день також гостро стоїть питання фінансування освітньої галузі. Саме для вирішення цієї проблеми минулого тижня Сергій Бульбаха провів зустріч з директорами шкіл району та очільниками громад і запропонував шляхи вирішення цього питання. Це скорочення кількості загальноосвітніх закладів району (як відомо є школи, в яких педагогічного і технічного персоналу більше ніж учнів і вони занадто затратні для бюджету), зниження ступеню ЗОШ, а також збільшення фінансування галузі освіти деякими громадами.
В будь – якому випадку, останнє слово залишається за ОТГ.
Наостанок хочеться навести слова голови райдержадміністрації, сказані на засіданні Громадської ради під час проведення публічного звіту: «Для того, щоб громади були спроможні виконувати свої функції по утриманню та розвитку інфраструктури, необхідно визначитися з першочерговими завданнями, а це освіта, медицина, соціальний захист. Нові місця відпочинку, ігровий майданчик, фейерверк чи імениті артисти на свято можуть і почекати, у той час, як людина з обмеженими можливостями не може обходитися без допомоги соціального працівника, вчитель не може вчити дітей, не отримуючи зарплатні, а «швидка» не поїде до хворого без пального. А благоустроєм населених пунктів можна зайнятися і в другому півріччі, коли з’являться вільні кошти в бюджеті. Тому деяким очільникам ОТГ варто замислитися над тим, щоб якнайефективніше розподілити гроші громади. Якщо ж бюджетних коштів недостатньо, необхідно шукати способи додаткового залучення фінансів. Окрім того, як уже неодноразово наголошувалося, деякі громади, у тому вигляді, у якому вони існують зараз, не можуть бути спроможними, тому їх очільникам слід було б звернутися до громад сусідніх, ще необ’єднаних сільських рад, з пропозицією щодо приєднання. Роль громадськості в цьому процесі дуже важлива, адже саме громадські активісти повинні іти до керівництва своїх ОТГ і підказувати, давати поради, контролювати та вимагати ефективної роботи. Я завжди готовий порадити, підтримати і допомогти, але не готовий робити за когось його роботу».

Наверх ↑