Відповідальність громадян України та посадових осіб за недотримання законодавства щодо виконання військового обов'язку

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ ТА ПОСАДОВИХ ОСІБ ЗА НЕДОТРИМАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ЩОДО ВИКОНАННЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБОВ'ЯЗКУ. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади оборони України, а також повноваження, основні функції та завдання органів місцевого самоврядування, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб у сфері оборони встановлені Законом України «Про оборону України». Зокрема, ст. 15  Закону України «Про оборону України», встановлює, що виконавчі органи сільських рад у галузі оборонної роботи забезпечують:
військовий облік військовозобов'язаних і призовників (підпункт 2);
здійснення інших повноважень у галузі оборонної роботи, передбачених законами (підпункт 13).
Механізм організації та ведення військового обліку на території України, в тому числі виконавчими комітетами сільських рад встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. № 921 «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних».
Порядок та спосіб їх  дій щодо виконання обов’язків щодо оповіщення військовозобов’язаних про їх явку чітко встановлений пунктом 33 зазначеного Порядку.
Керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форм власності та громадяни  України, винні у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову  військову службу, проходження  служби у  військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до військового комісаріату, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Стаття 210-1 КУпАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в останній чинній редакції від 08.06.2014 року, якою внесено зміни до даної статті) поряд з об’єктом правопорушення у сфері мобілізаційної підготовки та мобілізації, має після внесення змін новий об’єкт правопорушення - суспільні відносини у сфері оборони України, та передбачає накладення штрафу на посадових осiб — від тридцяти до ста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (510-1700 грн.), повторно - вiд ста до трьохсот неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (1700-5100 грн.).
Відповідно до статті 211-3 КУпАП, прийняття керiвниками або iншими посадовими особами пiдприємств, установ, органiзацiй, колективних сiльськогосподарських пiдприємств i навчальних закладiв на роботу (навчання) вiйськовозобов’язаних i призовникiв, якi не перебувають на вiйськовому облiку за мiсцем проживання, — тягне за собою накладення штрафу вiд одного до трьох неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (17-51грн.), повторно - вiд трьох до семи неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (51-119 грн).
Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період - карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років, те саме діяння, яке призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків, - карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років (Стаття 114-1 КК України).
Особа, яка підмовила призовника або особу офіцерського складу до прямої відмови від несення обов'язків військової служби чи до нез'явлення до призовної дільниці (військового комісаріату), організувала цей злочин, сприяла його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод, переховувала призовника, притягується до відповідальності як співучасник злочину та несе відповідальність:
- за ст. 335 КК України «Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу» - обмеження волі на строк до трьох років;
- за ст. 358 КК України «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів» - штраф до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до двох років;
- за ст. 366 КК України «Службове підроблення» - штраф до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Провідний спеціаліст
командування (юрисконсульт)