Амброзія полинолиста - небезпечна рослина

Версія для друкуВерсія для друку

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Стебло і листя опушене. Квіти жовтого кольору, зібрані в колосоподібні суцвіття на верхівках гілок. Розмножується амброзія насінням, яке утворюється у великій кількості. Одна рослина може давати до 80 – 100 тис. насінин. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років.

Поширення: в Полтавській області  амброзія виявлена в 23 районах та в 281 населеному пункті

Шляхи розповсюдження: З неочищеним насіннєвим матеріалом, шротом, транспортними засобами, щебенем, тваринами, водами, знаряддям праці.

Шкодочинність: Амброзія полинолиста засмічує усі польові культури, особливо просапні і зернові. Розповсюджена також біля дворищ, на присадибних ділянках, луках, пасовищах, у садах та полезахисних смугах. Добре росте на узбіччях залізничних, автомобільних, ґрунтових доріг, по берегах рік та ставків, на пустирях, канавах, і інших землях, які не обробляються.

У період цвітіння в Полтавській області – з середини липня до настання заморозків – квітковий пилок амброзії  шкідливий для людини. Під час цвітіння серед населення спостерігається алергійне заховання – амброзійний поліноз (осіння  сінна лихоманка). Пилок амброзії, потрапляє в ніс, бронхи, викликає сльозотечу, погіршує зір, підвищує температуру тіла: різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Фітосанітарні заходи:
1.Заборона завезення об’єктів регулювання з регіонів розповсюдження бур’яну без карантинних сертифікатів.
2. Обов’язковий карантинний огляд та фітосанітарна експертиза в місцях перетину кордону та надходження вантажу.
3. В разі виявлення бур’яну вантаж повертається відправнику або доочистку.
4. Кормові відходи підлягають переробці на вальцевих станках з помолом не більше 1 мм, малоцінні відходи знищують.
5. У період вегетації – обстеження 3- кілометрової зони с/г угідь біля пунктів ввезення.
6. При  виявленні вогнища – накладання особливого карантинного режиму.
    В умовах нашої області ефективними способами боротьби з амброзією полинолистої є виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування до початку її цвітіння, а також хімічна обробка

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

Наверх ↑