Американський білий метелик

Версія для друкуВерсія для друку

Американський білий метелик (Hyphantia cunea Drury) пошкоджує широке коло лісових, плодових, декоративних, трав'янистих культур та  близько 250 видів кормових рослин.

Висока шкодочинність карантинного шкідника обумовлюється високою прожерливістю та плодючістю самок. Одна самка за 1 -2 дні здатна відкласти до 2000 яєць. Гусениці з 10-15 кладок можуть повністю знищити листя на дереві.

Характерною особливістю біології АБМ є формування павутинних гнізд на добре освітлених деревах і розвиток у них перших чотирьох віків. Із переходом гусениць у п'ятий вік починається розповзання їх із гнізд. Цей момент має велике практичне значення у системі заходів з ліквідації вогнищ шкідника. Характер пошкоджень із ростом гусениць змінюється.

Причини поширення американського білого метелика:
- поширенню на значні відстані сприяє торгівля, транспортні засоби при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів, що є основним шляхом швидкого розповсюдження американського білого метелика;
- гусениці здатні виживати без живлення протягом 2 тижнів;
- природні перельоти: середня швидкість розповсюдження складає     38-40 км на рік;
- поселення шкідника на висотних деревах, де практично неможливе зняття гнізд;

Одним з оптимальних варіантів розв'язання регулювання чисельності є:
- залучення широкої громадськості на добровільних засадах та одночасне застосування комплексу заходів, що зменшать чисельність шкідника на 30-40% на першому етапі та на 30-40% - на другому етапі;
- знищення шкідника за рахунок знищення кленових порослей, які в першу чергу є вогнищами поширення шкідника.

З метою забезпечення збалансованих та комплексних заходів обмеження чисельності американського білого метелика в найближчі роки пріоритетне значення буде надаватись механічним, біологічним та хімічним методам, що застосовуються одночасно.

Агротехнічні та механічні заходи полягають у зборі та знищенні гусениць і кладок яєць. Тільки разом з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На заражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном. На присадибних ділянках необхідно застосовувати ловчі пояси з картону чи гофрованого паперу.

Перед залялькуванням гусениць ці пояси знімають і спалюють.

Біологічні методи: застосування ектопаразита американського білого метелика хойої, з біопрепаратів використовують лепідоцид 2,5 % 3-4м/га, дендробацилін, бітоксібацилін та інші.

Хімічні заходи полягають в обробці заселених шкідниками дерев, плодоносних та неплодоносних садів, ягідників, виноградників, декоративних насаджень, шовковиці препаратами, які входять до Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Знищення гнізд американського білого метелика до періоду появи гусениць в гніздах V віку, коли вони покидають гнізда і розповзаються по кроні всього дерева.
Заборона вивезення підкарантинних матеріалів і об'єктів із карантинних зон без карантинного сертифікату.
Заборона вивезення з карантинної зони заражених карантинними організмами підкарантинних матеріалів та об'єктів.

ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області

Наверх ↑