Техніка безпеки при роботі з пестицидами

Версія для друкуВерсія для друку

Техніка безпеки при роботі з пестицидами

Техніка безпеки при роботі з пестицидами
Пестициди – хімічні сполуки, які пригнічують  розвиток  певної групи рослин або інших шкідливих організмів, не завдаючи особливої шкоди корисним культурам.
В залежності від цілей і напрямку використання пестициди ділять на слідуючи основні групи:
• гербіциди – для боротьби із бур’янами;
• десиканти – для висушування рослин;
• зооциди або родентициди –для боротьби із гризунами;
• інсектициди – для боротьби з комахами;
• фунгіциди –для боротьби із хворобами рослин.
В залежності від ступеня загрози (токсичність при потраплянні в шлунок) пестициди діляться на наступні групи хімічної класифікації:
• сильно діючі отруйні речовини – ЛД – 50 мг/кг;
• високотоксичні – ЛД – 50-200 мг/кг;
• середньої токсичності – ЛД – 200-1000 мг/кг
• малотоксичні – ЛД – 1000 мг/кг.
Відповідальність по техніці безпеки та охороні праці при роботі з пестицидами покладається на керівників господарств і організацій, які виконують їх. В підприємствах наказом повинна бути  призначена людина, відповідальна за  проведення робіт по хімічному захисту рослин.
Особи, які виконують роботи з пестицидами (постійно чи тимчасово), із яких формують спеціалізовані бригади чи ланки, щорічно в обов’язковому порядку проходять медичний  огляд, навчання по техніці безпеки при виконанні робіт, пов’язаних з пестицидами та інструктаж по техніці безпеки перед початком роботи з реєстрацією  в спеціальному журналі.
Керівник робіт повинен ознайомити осіб, які працюють з пестицидами, з характеристикою пестициду, особливостями його дії на організм людини, заходи безпеки, виробничої та особистої гігієни, проінструктувати по техніці безпеки і правилах пожежної безпеки, ознайомити з заходами надання першої долікарняної допомоги у випадках отруєння пестицидами.
До роботи з пестицидами не допускаються особи, яким не виповнилось 18 років, вагітні жінки та годувальниці, а також особи, які мають медичне протипоказання.
Підприємство, яке відповідає за проведення робіт, забезпечує всіх осіб, які працюють з пестицидами, засобами індивідуального захисту та аптечками, необхідними для надання першої долікарняної допомоги при отруєнні.
Працюючі повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та особистої гігієни. Під час роботи забороняється приймати їжу, пити, курити, знімати засоби індивідуального захисту, це дозволяється тільки під час відпочинку на спеціально обладнаному майданчику після ретельного миття рук, порожнини рота та носа.
Обробки посівів пестицидами проводять в рекомендовані строки. Особливо суворо потрібно дотримуватись строків останніх обробок перед збором врожаю, які вказані у «Переліку пестицидів….». В усіх випадках застосування пестицидів необхідно брати до уваги біологічні фази розвитку культури та шкідників, вибирати  найбільш оптимальні строки.
Всі хімічні обробки посівів, багаторічних насаджень та сільськогосподарських угідь обов’язково повинні реєструватись в шнуровій книзі застосування отрутохімікатів.
Попередньо, але не менш ніж за 2 доби перед початком проведення кожної, зокрема хімічної, обробки адміністрація господарства чи організації, які збираються проводити хімічні обробки, повинна повідомляти в радіусі 10 кілометрів сільські ради та всіх власників пасік письмовим повідомленням, а також по радіо, через місцеву печать про характер міроприємств
В цілях охорони бджіл від дії пестицидів обробіток ділянок потрібно проводити в пізні часи шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивезти не менше ніж на 5 км від оброблюваних ділянок, або ізолювати бджіл на строк указаний у вимогах. Забороняється проводити хімічні обробки садів при наявності в них квітучих рослин, а с/г культур в період цвітіння.
Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові і вечірні години. В похмурі і прохолодні дні проведення захисних робіт допускається, але в денні години.
Санітарно – захисна зона при роботі з пестицидами повинна бути при наземному обприскуванні не менше 300 метрів, при авіаційному – 1000 метрів Обприскування с/г культур біля населених пунктів слід проводити при напрямку вітру протилежному населеним пунктам.

Відділ контролю за обігом ЗЗР
Управління фітосанітарної безпеки  
ГУ Держпродспоживслужби
в Полтавській  області                    

      

Наверх ↑