Як захисти себе від незаконних дій колекторів

Як захисти себе від незаконних дій колекторів
Останнім часом, до Новосанжарського бюро правової допомоги все частіше почали звертатися громадяни із скаргами на дії колекторів, що вимагають в досить агресивній формі погашення грошової заборгованості щодо фінансових установ, які давно були ліквідовані, та начебто продали свої права щодо вимоги погашення заборгованості. При цьому, на прохання боржника надати будь-які документи, що підтверджують право вимагати виконання фінансового зобов’язання, представник колекторської установи відмовляється та погрожує насиллям, чи зверненням до правоохоронних органів.
Тож для з’ясування, чи є такі дії правомірними, потрібно в першу чергу дізнатися, хто такі колектори і якими законодавчими актами регулюється їхня діяльність.
Колекторські компанії (за винятком шахраїв) - це зареєстровані, відповідно до чинного законодавства фінансові установи. Діють вони, керуючись ст. 512 ЦК України, яка дозволяє замінити кредитора у зобов’язанні за правочином, або шляхом правонаступництва, тобто, якщо така компанія діє на законних підставах, вона зобов’язана надати боржнику відповідні документи, що підтверджують здійснення правочину, або правонаступництво, тільки так можна переконатися в правомірності дій колекторів. Якщо ж на прохання надати такі відомості представник організації відповідає відмовою, слід попросити його звернутися до суду, у такому випадку, рішення суду буде підставою для сплати боргу, а у законності дій колекторської організації можна буде не сумніватися. Слід пам’ятати, що стягувати борг у цьому випадку повинна виключно Державна виконавча служба. Як показала практика, більшість колекторських компаній діє незаконно та є шахраями, а тому і до суду вони звертатися не будуть. Натомість оберуть іншу тактику і намагатимуться залякати боржника погрозами, що, до речі, є правопорушенням, а погроза вбивством карається ст. 129 КК України. Звернутися до правоохоронних органів колектори також не зможуть, оскільки фінансові зобов’язання є виключно цивільними правовідносинами, що передбачає відсутність складу злочину у діях боржника, а будь-які спірні питання вирішуються у судовому порядку.
При розмові з колекторами слід не розголошувати будь-які свої персональні дані, включаючи своє прізвище та ім’я, оскільки, якщо їхні дії є законними, то всі дані їм і так відомі, а надання інформації шахраям тільки спростить їм протиправну діяльність.
В окремих випадках колектори можуть приїздити до боржника додому, та вимагати сплату боргу в насильницький спосіб. Слід пам’ятати, що проникнення на подвір’я, а тим більше до будинку є порушенням принципу недоторканості приватної власності, житла та приватного життя особи, а тому при вчиненні колекторами таких дій необхідно одразу звернутися до поліції.
Якщо ж колекторська компанія діє у законний спосіб, то скоріш за все, на адресу боржника буде надіслано претензію з вимогою погасити заборгованість, до  якої буде додано документ, що підтверджує права фінансової установи щодо стягнення боргу, у випадку відмови боржника, така організація звернеться до суду і навряд чи буде застосовувати погрози чи інші методи психологічного впливу.
Статтю опубліковано в рамках правопросвітницького проекту «Я маю право» http://pravo.minjust.gov.ua
Новосанжарське бюро правової допомоги працює за адресою: смт. Нові Санжари, пл. Перемоги, 11, тел. (05344) 3-28-60

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.